EGBL - II stage Div.2 Kuremaa ESTONIA


Welcome
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2018/2019
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
   S U P E R F I N A L
   I stage Div.2 Czluchow POLAND
   I stage Riga LATVIA
   I stage Riga LATVIA
   II stage ANIKSCIAI LITHUANIA
   II stage SALDUS LATVIA
   II stage Div.2 Kuremaa ESTONIA
   III stage Kuremaa ESTONIA
   III stage Tallinn ESTONIA
   III stage Div.2 Riga LATVIA
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  





Season 2015/2016
EGBL

U15   Div.2   

II stage

21.-24.01.2016    
KUREMAA  ESTONIA


 

Group A
Pomerania 2002  Gdansk , Poland

COR Viktoria   Brest , Belarus

Basketball school Riga/Jugla  Riga,Latvia

Basketball club Kolibri  Riga , Latvia
 

Group B

SSOR Podolsk   Podolsk , Moscow region , Russia
Sport club Astana   Astana , Kazakhstan

Basketball Academy Tallinn Kalev Tallinn,Estonia  
Sport club Siit Sealt   Järvamaa , Estonia        
 
22.01.2016
9.00
   BS Riga/Jugla - COR Viktoria               35:53
10.30
BC Kolibri - Pomerania 2002                 27:43

12.00
BA Tallinn Kalev -  Sport club Astana  27:39

13.30
SSOR Podolsk   - Sport club Siit Sealt  41:29

15.00
COR Viktoria - Basketball club Kolibri  41:37

16.30
Pomerania 2002 - BS Riga/Jugla         48:45
18.00 BA Tallinn Kalev  - SSOR Podolsk         23:39
19.30
Sport club Siit Sealt  - SC Astana 
        33:44

23.01.2016
9.00  
BA Tallinn Kalev  - SC Siit Sealt             44:34

10.30
BC Kolibri - BS Riga/Jugla                     26:43

12.00
SSOR Podolsk  - Sport club Astana      23:36

13.30
Pomerania 2002  - COR Viktoria 
         32:50

15.30 Game 13  BS Jugla/Riga – SC Siit Sealt  47:39

17.00 Game 14  BC Kolibri – BA Tallinn Kalev   30:33

18.30 Game 15  COR Viktoria– SSOR Podolsk  53:30

20.00 Game 16  Pomerania 2002 – SC Astana
53:45 

24.01.2016

8.00   7.-8. palce game - SC Siit Sealt – BC Kolibri                       32:37
9.30  
5.-6. place game  - BS Jugla/Riga – BA Tallimm/Kalev   51:31

11.00
3.-4. place game - SSOR Podolsk – SC Astana                  40:32

12.30
1.-2. place game  -COR Viktoria – Pomerania 2002         44:32

14.00
Closing Ceremony


Accommodation  &
Sport hall :
KUREMAA UJULA

Kuremaa, Jõgeva mk. 48445
Tel: 77 32247, Faks: 77 32248

Contacts:
ANDRUS NOORMAGI
GSM: +372 53487202
andrusnoormagi@gmail.com
 



























Refrigerant gas R410a R134A R404A R32