EGBL - 2011/2012 - Results - U17


Welcome
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2018/2019
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
   2011/2012 - Results - U15
   2011/2012 - Results - U17
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  


Results U 17  Season 2011/2012

> Teams/results season 2011/2012 (summary) <

EEGBL III stage
Season 2011/2012
U-17
27.-29.01.2012.
Moscow , Russia


SDJSOR-5 Belgorod  - Sport club Audentes             40:72

SDJSOR Trinta I  - HBA PHYK Cadets                        48:40

Basketball club Penza - Gomelski Olympic school   30:51

SDJSOR Trinta II  - Basketball Club Alvik Basket   64:31

SDJSOR-5 Belgorod - HBA PHYK Cadets                  16:48

SDJSOR Trinta I  - Sport club Audentes                    56:41

SDJSOR Trinta II  - A.Gomelski Olympic  school     43:53

Basketball club Penza - B/C Alvik Basket                 61:25

HBA PHYK Cadets - SDJSOR Trinta II                        52:49

Sport club Audentes – Basketball club Penza          48:35

Basketball Club Alvik Basket -  SDJSOR Trinta I      46:75

A.Gomelski Olympic  school  - SDJSOR-5 Belgorod  52:16

HBA PHYK Cadets - Basketball club Penza                 55:47

Sport club Audentes – SDJSOR Trinta II                     44:42

A.Gomelski Olympic  school   - SDJSOR Trinta I        25:54

Basketball Club Alvik Basket - SDJSOR-5 Belgorod  42:20

SDJSOR-5 Belgorod - Basketball club Penza              23:70

SDJSOR Trinta I  - SDJSOR Trinta II                             56:41

Sport club Audentes - HBA PHYK Cadets                    39:43

Basketball Club Alvik Basket - A.Gomelski school    32:50


 
 
EEGBL III stage
 season 2011/2012
U-17
20.-22.01.2012.
RIGA , Latvia 

 
LKC-V.Knasiaus KM - Basketball club NSA Sofia       44:64

SDJSOR Smorgon - MUKS Unia Basket                        69:50                       

Valmiera sport school - OSSM PZKosz Mazovia         44:52                       

Basketball club Kolibri - OSSM PZKosz Pomerania   42:38                  

LKC-V.Knasiaus KM – MUKS Unia Basket                    48:26                      

SDJSOR Smorgon  - Basketball club NSA Sofia        45:68                                                                                          
Basketball club Kolibri – OSSM PZKosz Mazovia       62:28                   

Valmiera sport school - OSSM PZKosz Pomerania   38:69

MUKS Unia Basket  - Basketball club Kolibri              23:63

Basketball club NSA Sofia - Valmiera sport school  54:33                    

OSSM PZKosz Pomerania - SDJSOR Smorgon           59:48               

OSSM PZKosz Mazovia - LKC-V.Knasiaus KM             70:57                     

Basketball club NSA Sofia - Basketball club Kolibri  50:43                    

MUKS Unia Basket  - Valmiera sport school               57:47                     

OSSM PZKosz Mazovia - SDJSOR Smorgon               70:58                     

OSSM PZKosz Pomerania - LKC-V.Knasiaus KM        63:33      

Basketball club NSA Sofia - MUKS Unia Basket         68:27                                    

SDJSOR Smorgon - Valmiera sport school                 77:59                         

OSSM PZKosz Pomerania - OSSM PZKosz Mazovia  46:59                               

LKC-V.Knasiaus KM – Basketball club Kolibri             52:58                              

 

EEGBL II stage

season 2011/2012

U-17
18.-20.11.2011.
Moscow , Russia   
 

Valmiera sport school - Basketball club Penza             25:51

LKC-V.Knasiaus KM – SDJSOR Trinta I                            40:36          

Basketball club Kolibri – Basketball club Penza            53:36      

SDJSOR Smorgon Smorgon - SDJSOR Trinta I                20:57

Basketball club Kolibri – SDJSOR-5 Belgorod                 81:23

SDJSOR Smorgon - SDJSOR Trinta II                              48:52

Valmiera sport school - SDJSOR-5 Belgorod                  52:45

LKC-V.Knasiaus KM - SDJSOR Trinta II                           52:53

SDJSOR-5 Belgorod - SDJSOR Smorgon                         30:77

SDJSOR Trinta I  - Valmiera sport school                      56:20

Basketball club Penza - SDJSOR Smorgon                     57:52

SDJSOR Trinta I  - Basketball club Kolibri                     44:35

Basketball club Penza - LKC-V.Knasiaus KM                  42:44

SDJSOR Trinta II  - Basketball club Kolibri                    39:28 

SDJSOR-5 Belgorod - LKC-V.Knasiaus KM                       22:64

SDJSOR Trinta II - Valmiera sport school                      55:52

LKC-V.Knasiaus KM - Valmiera sport school                  69:41

SDJSOR Smorgon - Basketball club Kolibri                    42:58

SDJSOR Trinta II - Basketball club Penza                      64:40

SDJSOR Trinta I - SDJSOR-5 Belgorod                            88:10

 



EEGBL
II stage
season 2011/2012
U-17
11.-13.11.2011.
Ostroleka,  Poland


OSSM PZKosz Pomerania - A.Gomelski school               47:45

OSSM PZKosz Mazovia – HBA PHYK Cadets Helsinki    42:59

MUKS Unia Basket -  TECZA Ostroleka                            78:39

NSA Sofia - SC Audentes                                                     70:57

OSSM PZKosz Mazovia - A.Gomelski  school                  36:67

HBA PHYK Cadets Helsinki - TECZA Ostroleka              105:25

MUKS Unia Basket - BC Audentes                                     49:75

NSA Sofia - OSSM PZKosz Pomerania                              60:35  

TECZA Ostroleka - OSSM PZKosz Pomerania                 36:100

Sport club Audentes - OSSM PZKosz Mazovia                65:60

A.Gomelski school - MUKS Unia Basket                           66:25 

HBA PHYK Cadets Helsinki - NSA Sofia                            42:54

TECZA Ostroleka  - OSSM PZKosz Mazovia                     40:82

Sport club Audentes - OSSM PZKosz Pomerania            57:33

HBA PHYK Cadets Helsinki - MUKS Unia Basket             56:54

A.Gomelski  school - NSA Sofia                                           66:53

Sport club Audentes - A.Gomelski  school                       38:47

OSSM PZKosz Pomerania - HBA PHYK cadets                 42:37

MUKS Unia Basket - OSSM PZKosz Mazovia                     44:71



THE BEST PLAYER OF THE TEAM

# 6 Kamila OGUN, A. GOMELSKI, RUSSIA

# 4 IvaGEORGIEVA, NSA, BULGARIA

# 10 Jane SVILBERG,AUDENTES, ESTONIA

# 6 Nina AUGUSTIN,CADETS, FINLAND

# 13 Kinga CYMAN, POMERANIA, POLAND

# 8 Zuzanna GAIK, MAZOVIA, POLAND

# 11 Justyna SNARSKA, UNIA BASKET, POLAND

# 5 Blanka KRYSIAK, TĘCZA, POLAND

ALL STARS:

# 10  DaryaKOLOTILYSHIKOVA, A.GOMELSKI, Moscow, RUSSIA

# 7   Bronisława HRISŁOWA, NSA, Sofia, BULGARIA

# 20 TrineKASEMAGI, AUDENTES, Tallinn, ESTONIA

# 14 NinniSALMI, CADETS, Helsinki, FINLAND

# 15 Patrycja JARKA, UNIA BASKET, Ostrołęka, POLAND


MVP TOURNAMENT

# 16  Yevgeniya FROLKINA
A.GOMELSKI OLIMPIC, RESERVE SCHOOL, Moscow, RUSSIA

HBA PHYK Cadets - A.Gomelski Olympic school             38:50

 
  

  EEGBL I stage
season 2011/2012
U-17

23.-25.09.2011.
Smorgon , Belarus  

 LKC-V.Knasiaus KM - Sport club Audentes                     31:45

SDJSOR Smorgon - Horsholm BBK                                     56:32

Valmiera sport school - HBA PHYK Cadets                      39:79

Basketball club Kolibri - A.Gomelski Olympic school     36:26

LKC-V.Knasiaus KM - Horsholm BBK                                 48:53

SDJSOR Smorgon Smorgon - Sport club Audentes       49:44

Valmiera sport school - A.Gomelski Olympic school     30:72

Basketball club Kolibri - HBA PHYK Cadets Helsinki      35:26

Horsholm BBK  - Basketball club Kolibri                          30:52

Sport club Audentes - Valmiera sport school                61:41

A.Gomelski Olympic  school - SDJSOR Smorgon          57:38

HBA PHYK Cadets - LKC-V.Knasiaus KM                         64:24

Sport club Audentes - Basketball club Kolibri               29:30

Horsholm BBK - Valmiera sport school                           50:36

HBA PHYK Cadets - SDJSOR Smorgon                            67:51

A.Gomelski Olympic school - LKC-V.Knasiaus KM         52:31

LKC-V.Knasiaus KM - SDJSOR Smorgon                          33:69

Sport club Audentes - Horsholm BBK                              64:36

Valmiera sport school - Basketball club Kolibri             32:70


Most scorer

Jane Svilberg / Audentes, Estonia /


MVP

Kitija Laksa / BK Kolibri, Latvia /


ALL STARS

Petra Noponen / HBA PHYK Cadets, Finland /

Jevgenija Frolkina / A. Gomelski Olympic school, Russia /

Ann Kadri Lass / Audentes, Estonia /

Paula Luke / BK Kolibri, Latvia /

Jevgenija Stepanova / SDJSOR Smorgon, Belarus /

     


EEGBL I stage
season 2011/2012
U-17

16.-18.09.2011.
Belgorod , Russia  


Berdiansk DJSS-95 - SDJSOR Trinta I                              38:62

MUKS Unia Basket - SDJSOR Trinta II                             40:53

OSSM PZKosz Mazovia - Basketball club Penza             46:31     

OSSM PZKosz Pomerania - SDJSOR-5 Belgorod            49:30

Berdiansk DJSS-95 - SDJSOR Trinta II                            45:35

MUKS Unia Basket - SDJSOR Trinta I                                13:65

OSSM PZKosz Mazovia - SDJSOR-5 Belgorod                  57:28

OSSM PZKosz Pomerania - Basketball club Penza         45:41

SDJSOR Trinta I - OSSM PZKosz Mazovia                        55:45

SDJSOR Trinta II - OSSM PZKosz Pomerania                  50:46

SDJSOR-5 Belgorod - MUKS Unia Basket                         38:34

Basketball club Penza - Berdiansk DJSS-95                   26:37

SDJSOR Trinta I - OSSM PZKosz Pomerania                    54:25

SDJSOR Trinta II - OSSM PZKosz Mazovia                       46:57

Basketball club Penza - MUKS Unia Basket                     46:19

DJSOR-5 Belgorod - Berdiansk DJSS-95                         20:43

MUKS Unia Basket - OSSM PZKosz Pomerania               29:40

Berdiansk DJSS-95 - OSSM PZKosz Mazovia                   56:65

 SDJSOR Trinta I - Basketball club Penza                        70:29

SDJSOR Trinta II - SDJSOR-5 Belgorod                           70:20

   

 Best scorer

Anastacia Polovinka / Berdiansk DJSR-95, Ukraine /


MVP

Elizaveta Bratchikova / Trinta-1, Russia/


ALL STARS:

  Elizaveta Bratchikova / Trinta-1, Russia/

Anastacia Polovinka / Berdiansk DJSR-95, Ukraine /

Svetlana Boikova / Trinta-1, Russia /

Karolina Pobozt / OSSM PZKosz Mazovia, Poland /

Aleksandra Goncharova / SDJSOR No.5 Belgorod, Russia /




Refrigerant gas R410a R134A R404A R32