EGBL - 2009/2010


Welcome
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2018/2019
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011
   2009/2010
   2007/2008
   2005/2006
   2004/2005
   2003/2004
   2002/2003
   2001/2002
   2000/2001
   Gallery


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  




Results of season 2009/2010


1. SDJSOR "Olimp" (Russia)
2. SDJSOR "Dinamo" (Russia)
3. BC "Kolibri" (Latvia)

4. BS "Vilnius 95" (Lithuania)
5. BC "Audentes" (Estonia)
6.
BC "Pomerania 95" (Poland)
7. SDJSOR Smorgon (Byelorussia)
8. BC "Pomerania 96" (Poland)
9. MUKS Unia Basket Ostroleka (Poland)
10. DJSS-95 Berdiansk (Ukraine)
11. BS "Vilnius 96" (Lithuania)
12. SDJSOR-5 Belgorod (Russia)



Results of Super final

Season 2009/2010


Kursk, Russia, 9-11 April 2010

Teams 1995/1996



 1. SDJSOR Olimp
 2. SDJSOR Dinamo
 3. BC Kolibri
 4. BS Vilnius 95
 5. BC Audentes
 6. BC Pomerania 95

Results of games 9-11 April 2010

 SDJSOR Olimp
 BC Audentes
82:43
 BC Pomerania 95
 BS Vilnius 95
 55:58
 SDJSOR Dinamo
BC Kolibri
60:40
 SDJSOR Olimp
BS Vilnius 95
88:51
 SDJSOR Dinamo
BC Pomerania 95
65:72
 BC Kolibri
BC Audentes
58:39

 SDJSOR Dinamo
BS Vilnius 95
71:57
 BC Pomerania
BC Audentes
38:61
 SDJSOR Olimp
BC Kolibri
55:39
 BS Vilnius 95
BC Audentes
60:58
 BC Pomerania 95
BC Kolibri
49:51
 SDJSOR Dinamo
SDJSOR Olimp
56:78

 BC Kolibri
BS Vilnius 95
60:46
 SDJSOR Dinamo
BC Audentes
74:62
 SDJSOR Olimp
BC Pomerania 95
67:54


The most scoring players


Kasemagi T.    No. 20    BC Audentes (Estonia)    90 pt
Belickaite D.   No.13   BS Vilnius 95 (Lithuania)   90 pt



Results after 3 stages season 2009/2010

Teams 1995/1996

 SDJSOR Olimp
36
 BC Pomerania 95
34
 BS Vilnius 95
28
 SDJSOR Dinamo
26
 BC Audentes
26
 BC Kolibri
24
 SDJSOR Smorgon
18
 BC Pomerania 96
16
 MUKS Unia Basket Ostroleka
16
 DJSS-95 Berdiansk
14
 BS Vilnius 96
8
 SDJSOR-5 Belgorod
6



Results of stage II 2009/2010

Berdiansk, Ukraine, 26-28 February 2010
Teams 1995/1996



 1. SDJSOR Olimp
 12
 2. SDJSOR Dinamo
 10
 3. DJSS-95 Berdiansk
 8
 4. BC Kolibri 6
 5. BC Pomerania 96 4
 6. SDJSOR-5 Belgorod
 2



Results of games 26-28 February 2010


 DJSS-95 Berdiansk
SDJSOR "Olimp" 
 57:72
 SDJSOR "DINAMO" SDJSOR-5 Belgorod 95:17
 ВС "Pomerania 96" ВС "KOLIBRI" 45:64
 BC "Pomerania 96"
 DJSS-95 Berdiansk
 34:54
 ВС "KOLIBRI" SDJSOR "DINAMO" 41:59
 SDJSOR-5 Belgorod
 SDJSOR "Olimp" 13:98

 ВС "KOLIBRI"
 DJSS-95 Berdiansk
 51:70
 ВС "Pomerania 96" SDJSOR -5 Belgorod
 72:22
 SDJSOR"DINAMO" SDJSOR"Olimp" 55:88
 DJSS-95 Berdiansk
 SDJSOR-5 Belgorod 110:18
 ВС "KOLIBRI" SDJSOR "Olimp" 48:58
 ВС "Pomerania 96"
 SDJSOR "DINAMO" 60:66

 ВС "KOLIBRI"
 SDJSOR-5 Belgorod  79:20
 ВС "Pomerania 96" SDJSOR "Olimp" 34:95
 SDJSOR "DINAMO" DJSS-95 Berdiansk
 68:58

 
 
The MVP


Valeriya Aliferenko    No.7    SDJSOR Olimp, St.Petersburg


The most scoring player

Valeriya Aliferenko    No.7    SDJSOR Olimp, St.Petersburg

 

ALL STARS

 No. 5 Daria Ivanova
 SDJSOR "Dinamo"
 No. 5 Kate Kreslina
 BC "Kolibri"
 No. 15 Oksana Chebeneyeva
 DJSS-95 Berdiansk
 No. 13 Tatiana Sema
 SDJSOR "Olimp"
 No. 5 Yekaterina Lonina
 SDJSOR "Olimp"



Best team players

 BC "Kolibri"
 Ruta Vetra
 No.14
 SDJSOR "Dinamo"
 Anna Bondarenko
 No.13
 DJSS-95 Berdiansk
 Viktoriya Kunda
 No.12
 BC "Pomerania 96"
 Zhovita Osovska
 No.15
 SDJSOR-5 Belgorod
 Anastasiya Godova
 No.5
 SDJSOR "Olimp"
 Olga Anisimova
 No.8


Results after 2 stages season 2009/2010

Teams 1995/1996

 SDJSR Olimp
 24
 BC Pomerania 95
 22
 Vilnius BS 95
 20
 BC Kolibri
 18
 SDJSOR Dinamo
 16
 BC Audentes
 16
 BC Pomerania 96
 12
 MUKS Unia Basket Ostroleka 12
 SDJSOR Smorgon 12
 Vilnius BS 96
 6
 BC Berdiansk
 6
 SDJSOR No.5 Belgorod
 4


Results of stage III 2009/2010

Ostroleka, Poland, 12-14 February 2010

Teams 1995/1996


Results after stage III


 1. SDJSOR Dinamo
 12
 2. Vilnius BS 95
 10
 3. BC Kolibri
 8
 4. MUKS Unia Basket Ostroleka
 6
 5. BC Berdiansk
 4
 6. Vilnius BS 96
 2

Results of games 12-14 February 2010

 Vilnius BS 96
SDJSOR Dinamo
 48:79
 MUKS Unia Basket OstrolekaBC Kolibri
 44:82
 Vilnius BS 95
BC Berdiansk
49:44
 BC Berdiansk SDJSOR Dinamo51:76
 Vilnius BS 96
BC Kolibri
26:72
 MUKS Unia Basket Ostroleka Vilnius BS 95
52:71

 Vilnius BS 96
 BC Berdiansk
15:73
 MUKS Unia Basket Ostroleka
SDJSOR Dinamo
40:101
 Vilnius BS 95
BC Kolibri
55:51
 MUKS Unia Basket Ostroleka
BC Berdiansk
60:59
 Vilnius BS 96
Vilnius BS 95
44:54
 SDJSOR Dinamo
BC Kolibri
 48:38

 Vilnius BS 95
SDJSOR Dinamo
47:63
 BC Berdiansk
BC Kolibri
52:71
 MUKS Unia Basket Ostroleka
Vilnius BS 96
60:53


Best team players

 1. SDJSOR Dinamo
 Pafiolova Aliona
 2. Vilnius BS 95
 Justina Kraujunaite
 3. Vilnius BS 96
 Egle Zeringyte
 4. Vilnius BS 96
 Neringa Lukosevcute
 5. BC Berdiansk
 Popova Alina
 6. MUKS Unia Basket Ostroleka
 Snarska Justyna


ALL STARS

 1. No.13 Bondarienko Anna
 SDJSOR Dinamo
 2. No.5 Ivanova Dasha
SDJSOR Dinamo
 3. No.13 Belickaite Dalia
Vilnius BS 95
 4. No.19 Arta Fridenberga
BC Kolibri
 5. No.9 Palawinka Anastasia
BC Berdiansk


The MVP

Patricia Jarka    No.15    (MUKS Unia Basket Ostroleka)



Results of stage III 2009/2010

St.Petersburg, Russia, 29-31 January 2010

Teams 1995/1996


Results after stage III season 2009/2010



1.
SDJSR Olimp
 12
 2.BC Pomerania 95
 10
 3.BC Audentes
 8
 4. SDJSOR Smorgon
 6
 5. BC Pomerania 96
 4
 6. SDJSOR No.5
 2



Results of games 29-31 January 2010


 BC Pomerania 95
BC Pomerania 96
61:29
BC Audentes
 SDJSOR No.5
 84:31
 SDJSR Olimp
SDJSOR Smorgon
78:43
 BC Pomerania 96
BC Audentes
 43:66
 SDJSOR Smorgon
BC Pomerania 95
 33:63
SDJSOR No.5
SDJSR Olimp
 16:79

 SDJSOR Smorgon
BC Pomerania 96
 68:63
 SDJSR OlimpBC Audentes
100:66
 BC Pomerania 95
SDJSOR No.5
 92:19
 BC Pomerania 96
SDJSR Olimp
 39:108
SDJSOR No.5
SDJSOR Smorgon
45:96
 BC Audentes BC Pomerania 95
 63:73

 SDJSOR No.5BC Pomerania 96
 35:78
 SDJSOR SmorgonBC Audentes
 55:89
 BC Pomerania 95
SDJSR Olimp
 56:68

 The MVP

Rapota Maria   Nr 16  SDJSOR Olimp (St.Petersburg, Russia)


Most scoring player

TRINE KASEMÄGI Nr. 20  BC AUDENTES (Tallinn, Estonia)


ALL STARS:

 1.

MONIKA NACZK

Nr. 4

BC POMERANIA 95

 2.

TRINE KASEMÄGI

Nr. 20

BC AUDENTES

 3.

AGATA STEPIEN

Nr. 10

BC Pomerania-95

 4.

Valeria Alefirenko

Nr.7

SDJSOR Olimp

 5.

Sema Tatiana

Nr.13

SDJSOR Olimp



THE MOST SCORING PLAYERS:

 1. Trine Kasemagi
No.20
BC Audentes
110
 2. Jane Svilberg
No.10
BC Audentes
102
 3. Valeria Alefirenko
No.7
SDJSOR Olimp
82
 4. Anna Tsarevich
No.12SDJSOR Smorgon
73
 5. Ekaterina Lonina
No.5
SDJSOR Olimp
64
 6. Monika Buczak
No.7
BC Pomerania 95
58
 7. Maria Rapota
No.16SDJSOR Olimp
56
 8. Kristi Tamp
No.6BC Audentes
48
 9. Darja Archangelskaya
No.18SDJSOR No.5 Belgorod
46
 10. Kinga Baczek
No.16
BC Pomerania 95
44


Best team players:

 BC Audentes
Jane Svilberg
No.10
 BC Pomerania 95
Dagmara Levandovska
No.12
 BC Pomerania 96
Maria Hetmanska
No.8
 SDJSOR Olimp
Valeria Alefirenko
No.7
 SDJSOR Smorgon
Anna Tsarevich
No.12
 SDJSOR No.5 Belgorod
Victoria Strebkova
No.14



Results after two stages season 2009/2010
Teams 1995/1996

 1. BC Pomerania 95 (Gdansk, Poland) 24
 2. BC Audentes (Tallinn, Estonia) 18
 3. Vilnius BS I (Vilnius, Lithuania) 18
 4. SDJSOR Smorgon (Smorgon, Byelorussia) 12
 5. MUKS Unia Basket Ostroleka (Ostroleka, Poland) 10
 6. Vilnius BS II (Vilnius, Lithuania) 6


Results of stage II season 2009/2010

Tallin Estonia 27 - 29 November 2009

Teams 1995/1996


Team points after Stage II

 1. BC Pomerania 95 (Gdansk, Poland) 12
 2. BC Audentes (Tallinn, Estonia) 10
 3. Vilnius BS I (Vilnius, Lithuania) 8
 4. SDJSOR Smorgon (Smorgon, Byelorussia) 6
 5. MUKS Unia Basket Ostroleka (Ostroleka, Poland) 4
 6. Vilnius BS II (Vilnius, Lithuania) 2


Results of games 27-29 November 2009


 MUKS UNIA BASKET  VILNIUS BS I  25 : 59
 BC AUDENTES BC POMERANIA 95 33 : 55
 SDJSOR SMORGON  VILNIUS BS II 85 : 21
 BC POMERANIA 95 MUKS UNIA BASKET 86 : 31
 VILNIUS BS II BC AUDENTES 24 : 66
 VILNIUS BS I SDJSOR SMORGON     64 : 40 


 MUKS UNIA BASKET  SDJSOR SMORGON  36 : 69
 VILNIUS BS I  BC AUDENTES  45 : 55
 BC POMERANIA 95 VILNIUS BS II 96 :  7
 BC AUDENTES MUKS UNIA BASKET 67 : 40
 VILNIUS BS II  VILNIUS BS I 23 : 46
 SDJSOR SMORGON BC POMERANIA 95 26 : 64 


 VILNIUS BS I       BC POMERANIA 95 33 : 53
 VILNIUS BS II  MUKS UNIA BASKET    30 : 55
 BC AUDENTES           SDJSOR SMORGON 64 : 46


The MVP

JANE SVILBESRG    Nr. 10         BC AUDENTES (Tallinn, Estonia)


Most scoring player 

MONIKA NACZK            Nr. 4           BC Pomerania 95          63 pts  


ALL STARS  

 1. MONIKA NACZK Nr. 4 BC POMERANIA 95 (Gdansk, Poland)
 2. TRINE KASEMÄGI Nr. 20   BC AUDENTES (Tallinn, Estonia)
 3. JUSTINA KRAUJUNAITE Nr. 17 VILNIUS BS I (Vilnius, Lithuania)
 4. HANNA TSAREVICH  Nr. 12  SDJSOR SMORGON (Smorgon, Byelorussia)
 5. DOMINIKA SULECKA   Nr. 12    BC POMERANIA 95 (Gdansk, Poland)

  

THE MOST SCORING PLAYERS


 1. MONIKA NACZK Nr. 4   BC Pomerania 95 63 pts
 2. JANE SVILBERG Nr. 10 BC Audentes 59 pts
 3. TRINE KASEMÄGI Nr. 20 BC Audentes 57 pts
 4. AUSTEJA SIRŠINAITYTE Nr. 6 Vilnius BS I 56 pts
 5. KRISTI TAMP Nr. 6 BC Audentes  54 pts
 6. JUSTINA KRAUJUNAITE Nr. 17 Vilnius BS I  51 pts
 7. TATSIANA DUDKO  Nr. 5 SDJSOR Smorgon 50 pts
 8. HANNA TSAREVICH Nr. 12 SDJSOR Smorgon 49 pts
 9. MARTA KASPIAROV  Nr. 10 SDJSOR Smorgon 47 pts
 10.-11. DALIA BELICKAITE
 MARHARYTA MIKHNO
 Nr. 13
 Nr. 8
 Vilnius BS I
 SDJSOR Smorgon
 42 pts
 42 pts
 12. DOMINIKA SULECKA Nr. 12 BC Pomerania 95 37 pts
 13.-14. AGATA STEPIEN
 KAROLINA KLEBAN
 Nr. 9
 Nr. 10
 BC Pomerania 95
 BC Pomerania 95
 36 pts
 36 pts
 15.-16. JOWITA OSSOWSKA
 MILENA KOLOSZKO
 Nr. 11
 Nr. 10
 BC Pomerania 95
 MUKS Unia Basket
 35 pts
 35 pts


Most steals
JUSTINA KRAUJUNAITE        Nr. 17        Vilnius BS I          29 st

Most assist
 KRISTI TAMP             Nr. 6             BC Audentes            15 as
 

Most rebounds
TRINE KASEMÄGI                      Nr. 20     BC Audentes                 56 reb
 

The best 3pt shooter
MONIKA NACZK         Nr. 4              BC Pomerania 95 
 



Results of stage I season 2009/2010
Teams 1995/1996  

Team points after Stage I

1.

BC Pomerania 95 (Gdansk, Poland)

12

1.

SDJSOR Olimp (St.Petersburg, Russia)

12

2.

BC Kolibri (Riga, Latvia)

10

2.

Vilnius I (Vilnius, Lithuania)

10

3.

BC Audentes (Tallin, Estonia)

8

3.

BC Pomerania 96 (Gdansk, Poland)

8

4.

Smorgon SDJSOR (Smorgon, Byelorussia)

6

4.

MUKS Unia Basket Ostrołęka (Ostrołęka, Poland)

6

5.

SDJSOR Dinamo (Kursk, Russia)

4

5.

Vilnius II (Vilnius, Lithuania)

4

6.

BC Berdiansk (Berdiansk, Ukraine)

2

6.

BS Liepaja (Liepaja, Latvia)

2

 
Smorgon Byelorussia 25 - 27 September 2009

Gdansk : Smorgon

67 : 66

Riga : Berdiansk

44 : 31

Tallin : Kursk

51 : 50

Gdansk : Berdansk

42 : 26

Smorgon : Kursk

63 : 47

Riga : Tallin

48 : 30

Gdansk : Kursk

69 : 31

Berdansk : Tallin

34 : 53

Smorgon : Riga

37 : 48

Gdansk : Tallin

62 : 22

Kursk : Riga

37 : 45

Smorgon : Berdansk

38 : 35

Gdansk : Riga

49 : 36

Smorgon : Tallin

56 : 70

Kursk : Berdansk

64 : 57


Team places after Stage I 

1. BC Pomerania 95 (Gdansk, Poland)

12

2. BC Kolibri (Riga, Latvia)

 10

3. BC Audentes (Tallin, Estonia)

 8

4. Smorgon SDJSOR (Smorgon, Byelorussia)

 6

5. SDJSOR Dinamo (Kursk, Russia)

 4

6. Berdiansk DJSS-95 (Ukraine)

 2


The MVP

Kate Krēsliņa BC Kolibri (Riga, Latvia)

The most scoring player

Kate Krēsliņa BC Kolibri (Riga, Latvia) - 84p


"ALL STARS"
 

1. Pomerania 95 (Gdansk, Poland)

Monika Naczk

2. Pomerania 95 (Gdansk, Poland)

Olja Osprushkaja

3. Smorgon SDJSOR (Smorgon, Byelorussia)

Elma Kulbickaja

4. BC Kolibri (Riga, Latvia)

Rūta Vētra

5. BC Audentes (Tallin, Estonia)

Jane Svilberg


Best team players
 

BC Audentes (Tallin, Estonia)

Kristi Talet

BC Pomerania 95 (Gdansk, Poland)

Agata Stempen

Smorgon SDJSOR (Smorgon, Byelorussia)

Olja Osprushkaja

SDJSOR Dinamo (Kursk, Russia)

Tanja Zaleroborskaja

BC Berdiansk (Berdiansk, Ukraine)

Oksana Chebeniba

BC Kolibri (Riga, Latvia)

Paula Lūķe


Vilnius Lithuania 25 - 27 September 2009

St.Petersburg : Liepaja

90 : 24

St.Petersburg : Gdansk

80 : 34

St.Petersburg : Ostrołęka

81 : 23

St.Petersburg : Vilnius I

83 : 52

St.Petersburg : Vilnius II

96 : 17

Liepaja : Gdansk

32 : 49

Liepaja : Ostrołęka

39 : 50

Liepaja : Vilnius I

28 : 49

Liepaja : Vilnius II

40 : 43

Gdansk : Ostrołęka

75 : 30

Gdansk : Vilnius I

31 : 61

Gdansk : Vilnius II

63 : 22

Ostrołęka : Vilnius I

29 : 63

Ostrołęka : Vilnius II

50 : 48

Vilnius I : Vilnius II

57 : 28

Team places after Stage I

1. SDJSOR Olimp (St.Petersburg, Russia)

2. Vilnius I (Vilnius, Lithuania)

3. BC Pomerania 96 (Gdansk, Poland)

4. MUKS Unia Basket Ostrołęka (Ostrołęka, Poland)

5. Vilnius II (Vilnius, Lithuania)

6. BS Liepaja (Liepaja, Latvia)


 The MVP

Valeria Alefirenko SDJSOR Olimp (St.Petersburg, Russia)


The most scoring player

 

Jowita Ossowska BC Pomerania 96 (Gdansk, Poland) – 64p


"ALL STARS"

1. Vilnius I (Vilnius, Lithuania)

Justina Kraujūnaite

2. SDJSOR Olimp (St.Petersburg, Russia)

Ekaterina Lonina

3. SDJSOR Olimp (St.Petersburg, Russia)

Maria Rapota

4. BC Pomerania 96 (Gdansk, Poland)

Aleksandra Tutak

5. Vilnius I (Vilnius, Lithuania)

Dalia Belickaite


Best team players

SDJSOR Olimp (St.Petersburg, Russia)

Olga Anisimova

Vilnius I (Vilnius, Lithuania)

Lina Ribokaite

BC Pomerania 96 (Gdansk, Poland)

Jowita Ossowska

MUKS Unia Basket Ostrołęka (Ostrołęka, Poland)

Patrycja Jarka

Vilnius II (Vilnius, Lithuania)

Neringa Lukoševičiūte

BS Liepaja (Liepaja, Latvia)

Anna Preimane



 



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32