2013/2014

PHOTOS

U 15 /1999-2000/
Division 1

I stage 19-22.09.2013 /Jurmala , Latvia/ A + C
I stage 24-27.10.2013/Moscow , Russia /B + D
II stage 14-17.11.2013 /Espoo , Finland/ C + B
II stage 21-24.11.2013 /Panevezys , Lithuania/ D + A
III stage 23.-26.01.2014/Riga , Latvia/ C + D
III stage 30.01-02.02.2014/Moscow , Russia/ B + A
Superfinal  16-19.04.2014 /Vilnius , Lithuania/  

Group A
Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia
Sport school Jurmala  Jurmala , Latvia
Sport school Riga/Ridzene  Riga , Latvia
Sport club Audentes Tallinn , Estonia 

Group B
SDJSOR Timirazevskaja Moscow , Russia
Basketball club Sparta&K  Vidnoje , Russia

A.Gomelski Olimpic school  Moscow , Russia
Basketball school Trinta  Moscow , Russia

Group C
BC Tapiolan Honka Espoo , Finland
SDJSOR Olimp I   St.Petersburg , Russia
 
Sodertalje BBK Sodertalje , Sweden 

SDJSOR Vasilieostrovskaja St.Petersburg , Russia  

Group D
Basketball school  Aisciai  Kaunas , Lithuania
Basketball club Viktoria  Grodno , Belarus

Vilnius basketball school   Vilnius , Lithuania
Pomerania 99   Gdansk , Poland

Division 2

I stage 24-27.10.2013 /Sokolow Podlaski, Poland/

II stage 02-05.01.2014 /Riga , Latvia/
III stage 06-09.03.2014 /Riga , Latvia/
Superfinal 16-19.04.2014 /Vilnius , Lithuania/

Basketball club Kolibri  Riga , Latvia
SDJSOR Vasilieostrovskaja II St.Petersburg , Russia
Basketball club Runa Basket   Moscow , Russia
Pomerania 2000  Gdansk , Poland
Basketball School Riga/Jugla  Riga , Latvia
Mazovia Sokolow S.A  Sokolow Podlaski, Poland
Sport club Marcus  Tallinn , Estonia
Vilnius basketball school 2000 Vilnius , Lithuania

Season 2013/2014

U 17/1997-1998/

I stage 03-06.10.2013 /Czluchow , Poland/D + B
I stage 10-13.10.2013 /Riga , Latvia/A + C
II stage 05-08.12.2013/Moscow , Russia/C + B
II stage 12-15.12.2013 / Riga , Latvia /D + A
III stage 06-09.02.2014 / Riga , Latvia / C + D
III stage 13-16.03.2014 / Tallinn , Estonia / B + A
Superfinal  24-27.04.2014 /Vilnius , Lithuania/   

A group

Basketball school Riga/Ridzene   Riga , Latvia 
Basketball school Riga  Riga , Latvia
Basketball club HNMKY/Kapo Finland

Basketball club Star  Tallinn , Estonia

B group
HBA PHYK Cadets  Helsinki , Finland
Basketball club BMS  Copenhagen , Denmark
Basketball club SISU  Gentofte , Denmark
Basketball club Djursholm Indians Djursholm , Sweden

C group
Basketball club Sparta&K   Vidnoje , Russia 
A.Gomelski Olympic reserve school  Moscow , Russia
SDJSOR Nr. 5  Belgorod , Russia
Basketball school Trinta   Moscow , Russia  

D group
RGUOR Minsk   Minsk , Belarus 
OSSM PZKosz Nord  Gdansk , Poland 
OSSM  PZKosz Mazovia   Warszawa , Poland
LKC- U17  Vilnius , Lithuania

Season 2013/2014

U 19 /1995-1996/

I stage 14-17.11.2013 /Riga , Latvia/
II stage 16-19.01.2014 /Norrkoping , Sweden/
III stage 27.02-02.03.2014 /Brest  , Belarus/
Superfinal  10-13.04.2014 /Ostroleka , Poland/ 

Belarus U 17   Minsk,Belarus
MUKS Unia Basket   Ostroleka,Poland
Berdiansk DJSS-95 Berdiansk,Ukraine  
Basketball Club  Alvik Basket  Stockholm,Sweden 
HBA Marsky Juniors   Helsinki,Finland
Basketball club Dolphins   Norrkoping,Sweden
Basketball school Riga/3.BJSS  Riga,Latvia 
Basketball club BG Lulea,Sweden  

 E Y B L / E G B L
Season 2013/2014
SUPERFINALS

U 19
Superfinal  10-13.04.2014
/Ostroleka , Poland/ 

1.HBA Marsky Juniors   Helsinki,Finland
2.Basketball Club  Alvik Basket  Stockholm,Sweden
3.Basketball school Riga/3.BJSS  Riga,Latvia
4.Basketball club BG Lulea   Lulea,Sweden

5.Belarus U 17   Minsk,Belarus
6.MUKS Unia Basket   Ostroleka,Poland

MVP 
HBA Marsky Juniors – NR.22 Anniina Aijanen

All Stars
HBA Marsky Juniors – NR.6 Sandra Karsten
BG Lulea – NR.4 Sofia Hagg
Rigas 3 BJSS – NR.8 Vineta Birina
BC Alvik Basket – NR.11 Anna Lundquist
Belarus u-17 – NR.5 Marharyta Mikhno

U 15
 Superfinal 16-19.04.2014
/Vilnius , Lithuania/

1.Basketball school  Aisciai  Kaunas , Lithuania
2.Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia

3.Sport school Riga/Ridzene  Riga , Latvia
4.Mazovia Sokolow S.A  Sokolow Podlaski, Poland

5.Basketball Club Tapiolan Honka Espoo , Finland
6.Vilnius basketball school   Vilnius , Lithuania 
7.SDJSOR Timirazevskaja Moscow , Russia
8.SDJSOR Vasilieostrovskaja St.Petersburg , Russia

 MVP
Kaunas BS Aisčiai Nr.4 Klaudija Serkeviciute   

All Stars
Liepaja BS  – NR.13  Sabine Lipe
 
Mazovia Sokolow  – NR.5 Anna Makurata
  
Tapiolan Honka  – NR.6 Kia Vaalavirta  
Riga/Ridzene – NR.10 Aleksa Gulbe  
BS Kaunas Aisčiai  -NR.20 Livija Sakeviciute

U 17
 Superfinal  24-27.04.2014
/Vilnius , Lithuania/

 1.Basketball school Riga/Ridzene   Riga , Latvia                  

2.LKC- U17  Vilnius , Lithuania
3.RGUOR Minsk   Minsk , Belarus
4.Basketball club BMS  Copenhagen , Denmark
5.Basketball club Sparta&K  Vidnoje , Russia
6.HBA PHYK Cadets  Helsinki , Finland

MVP
Nr. 4. Riga/Ridzene  – Paula STRAUTMANE

All Star
Nr. 8.LKF-U17 – Martyna PETRENAITE
Nr. 8.  Riga/Ridzene  – Digna STRAUTMANE
Nr. 8. RGUOR, Minsk – Yanina INKINA
Nr. 12. Sparta&K, Vidnoje – Ekaterina VENEDIKTOVA
Nr. 13  HBA Phyk Cadets – Kia VAALAVIRTA