2014/2015

PHOTOS

Season 2014/2015

U 14
/2001-2002/

A group
Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia
Basketball school 3.BJSS  Riga , Latvia
Basketball school Riga/Jugla  Riga , Latvia
 
Basketball team Siauliai-Radviliskis  Siauliai , Lithuania

B group
Pomerania 2001 Gdansk , Poland

COR Viktoria   Brest , Belarus
Basketball school Nevskaya Sankt.Petersburg Russia
Pomerania 2002 Gdansk , Poland

C group
Basketball school Riga/Ridzene  Riga , Latvia
Sport school Saldus  Saldus , Latvia

Sport club Marcus   Tallinn , Estonia
 BC Panevezys KKSC  Panevezys , Lithuania

D group
Espoo Basket team  Espoo , Finland
BC Tapiolan Honka  Espoo , Finland
Basketball Academy Tallinn Kalev   Tallinn , Estonia
SDJSOR Nr. 7 – Prinemanie  Grodno , Belarus

I stage 23.-26.October 2014 Riga , Latvia B+C
I stage 23.-26.October 2014 Riga , Latvia A+D
II stage 11.-14.December 2014 Tallinn , Estonia  D+C
II stage 26.-29.December 2014 Riga , Latvia A+B
III stage 12.-15.February 2015 Liepaja , Latvia  A+C
III stage 19.-22.February 2015 Kadrina , Estonia B+D
Superfinal  30.April – 03.May 2015  BREST , BELARUS 

U 16
/1999-2000/

A group
Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia
Sport school Jurmala  Jurmala , Latvia
Sport school Riga/Ridzene  Riga , Latvia
MKK Sokolow SA   Sokolow Podlaski, Poland

B group
Basketball club Sparta&K 99   Vidnoje , Russia
SDJSOR Vasiliostrovskaya   St.Petersburg , Russia
Basketball club Sparta&K 2000 Vidnoje , Russia
SDJSOR Nr. 7 – Prinemanie  Grodno , Belarus

C group
BC Horsholm 79ers Basketball  Horsholm , Denmark
Vaerlose basketball club  Vaerlose ,  Denmark
Basketball Club  Alvik Basket  Stockholm,Sweden
Sport club Marcus   Tallinn , Estonia

D group
Basketball school Riga/Jugla  Riga , Latvia
SDJSOR Nr.2 Odesa  Odesa , Ukraine
Sports club Audentes  Tallinn , Estonia
SDJSOR Nr.1 Samara   Samara , Russia

I stage 02.-05.October 2014 Liepaja , Latvia   A+C
I stage 09.-12.October 2014 Grodno , Belarus   B+D
II stage 20.-23.November 2014 Riga , Latvia   D+C
II stage 4.-7.December 2014 Riga , Latvia   A+B
III stage 05.-08.February 2015 Tallinn , Estonia  A+D
III stage 26.February-01. March 2015  Vinni , Estonia C+B
Superfinal  16.-19. April 2015  HORSHOLM , DENMARK

U 18
/1997-1998/

Basketball school Riga/Ridzene   Riga , Latvia 
Basketball school RigaTTP  Riga , Latvia                        
Basketball club Star  Tallinn , Estonia

HBA PHYK Cadets  Helsinki , Finland
IS Eerde Yellow Blizzards  Eerde, Netherland
Valmiera basketball sport school Valmiera , Latvia
Basketball club Dinamo Kursk , Russia

RGUOR Minsk  Minsk , Belarus

I stage 25.-28.September 2014  Riga , Latvia
II stage 06.-09.November 2014  Kuremaa , Estonia
III stage 15.-18.January 2015  Riga  , Latvia 
Superfinal 20.-24. May 2015  VALMIERA , LATVIA

EGBL
Season 2014/2015
SUPERFINAL

U 16
/1999-2000/
16.-19.04.2015
HORSHOLM , DENMARK

A Group
Sport school Riga/Ridzene  Riga , Latvia

Basketball club Sparta&K 99   Vidnoje , Russia
Vaerlose basketball club  Vaerlose ,  Denmark
BC Horsholm 79ers Basketball  Horsholm , Denmark


B group
MKK Sokolow SA   Sokolow Podlaski, Poland

SDJSOR Nr. 7 – Prinemanie  Grodno , Belarus
Basketball club Sparta&K 2000 Vidnoje , Russia 
SDJSOR Vasiliostrovskaya   St.Petersburg , Russia
  

17.04.2015
9.00 MKK Sokolow SA – SDJSOR Vasiliostrovskaya             51:34
10.20 SDJSOR Nr.7 Prinemanie – BC Sparta&K 2000          55:40
11.40 BC Sparta&K 99 – Vaerlose basketball club              54:45
13.00 SS Riga/Ridzene – BC Horsholm 79ers Basketball   51:40
15.00 SDJSOR Vasiliostrovskaya – Nr.7 Prinemanie           39:53
16.20 BC Sparta&K 2000 – MKK Sokolow SA                         45:37
17.40 Vaerlose basketball club – SS Riga/Ridzene             43:59
19.00 BC Horsholm 79ers Basketball – BC Sparta&K 99    45:50

18.04.2015  
9.00 BC Sparta&K 2000 – SDJSOR Vasiliostrovskaya        38:43
10.20 MKK Sokolow SA – SDJSOR Nr. 7 – Prinemanie         47:50
11.40 BC Horsholm 79ers Basketball – Vaerlose BC         43:35
13.00 Sport school Riga/Ridzene – BC Sparta&K 99         39:38

15.30 Game 13   BC Horsholm – Vasiliostrovskaya         32:70
17.00 Game 14   Vaerlose BC – BC Sparta&K 2000           36:53
18.30 Game 15   SS Riga/Ridzene – MKK Sokolow             57:36
20.00 Game 16   BC Sparta&k 99 – Prinemanie                 49:64

19.04.2015 
8.00   7.-8. place game BC Horsholm – Vaerlose BC                72:60
9.30   5.-6. place game  Vasiliostrovskaya – Sparta&K2000  55:61
11.00 3.-4. place game MKK Sokolow – BC Sparta&K 99         55:69
12.30 1.-2. place game SS Riga/Ridzene – Prinemanie           66:57

EGBL
Season 2014/2015
SUPERFINAL

U 14
/2001-2002/
30.04-03.05.2015
BREST , BELARUS

A group
BC Tapiolan Honka  Espoo , Finland
Basketball school Riga/RidzeneTTT  Riga , Latvia
Pomerania 2001 Gdansk , Poland
 
COR Viktoria   Brest , Belarus


B group
Basketball school Nevskaya Sankt.Petersburg Russia 
SDJSOR Nr. 7 – Prinemanie   Grodno , Belarus

Basketball school 3 BJSS  Riga , Latvia
Sport club Marcus   Tallinn , Estonia

01.05.2015
9.00   SDJSOR Nr. 7-Prinemanie – SC Marcus        49:56
10.20 BS Nevskaya – BS 3 BJSS                               56:48
11.40 BS Riga/RidzeneTTT – COR Viktoria             42:40
13.00 BC Tapiolan Honka – Pomerania 2001         42:52
15.00 Sport club Marcus – BS 3 BJSS                      52:33
16.20 SDJSOR Nr. 7-Prinemanie – BS Nevskaya   60:50
17.40 Pomerania 2001 – BS Riga/RidzeneTTT       37:25
19.00 COR Viktoria – BC Tapiolan Honka             29:50

02.05.2015
9.00   Pomerania 2001 – COR Viktoria                    46:44
10.20 BS Riga/RidzeneTTT- BC Tapiolan Honka    28:43
11.40 Sport club Marcus – BS Nevskaya                 33:48  
13.00 BS 3.BJSS – SDJSOR Nr. 7 – Prinemanie       31:90

15.30 Game 13  Riga/Ridzene – 3.BJSS                 42:53
17.00 Game 14  COR Viktoria –  SC Markus           38:44
18.30 Game 15  Pomerania – Prinemanie             41:47
20.00 Game 16  Tapiolan Honka – BS Nevskaya
 56:37

03.05.2015
8.00   7.-8. place game  Riga/Ridzene – COR Viktoria  50:56
9.30   5.-6. place game  3.BJSS – SC Markus                  33:64
11.00 1.-2. place game  Prinemanie – Tapiolan Honka 80:63
12.30 3.-4. place game  Pomerania – Nevskaya            45:56
13.45 Closing Ceremony

EGBL
Season 2014/2015
SUPERFINAL

U 18
/1997-1998/
20.-24.05.2015
VALMIERA , LATVIA

Valmiera Basketball sport school Valmiera , Latvia
Basketball school Riga/Ridzene   Riga , Latvia
Basketball school RigaTTP  Riga , Latvia
IS Eerde Yellow Blizzards  Eerde, Netherland
Basketball club Star  Tallinn , Estonia
RGUOR Minsk  Minsk , Belarus
21.05.2015
10.00 BS Riga/Ridzene  
– Basketball club Star    61:41
11.30 RGUOR Minsk  – Valmiera BSS                       69:32
13.00 IS Eerde Yellow Blizzards  – BS RigaTTP     78:36
16.00 Basketball club Star – Valmiera BSS           37:45
17.30 BSl Riga/Ridzene  – BS RigaTTP                    63:43
19.00 RGUOR Minsk -IS Eerde Yellow Blizzards   62:59

22.05.2015
10.00 Valmiera BSS – IS Eerde Yellow Blizzards 48:55
11.30  BS RigaTTP – Basketball club Star              49:50
13.00 BS Riga/Ridzene – RGUOR Minsk                 50:44
 
16.00 BC Star  – IS Eerde Yellow Blizzards          26:58
17.30 BS RigaTTP – RGUOR Minsk                            51:64
19.00  Valmiera BSS – BS Riga/Ridzene                50:61
 
23.05.2015
12.00 RGUOR Minsk  – Basketball club Star         67:49
13.30 Valmiera BSS – BS RigaTTP                          47:29
15.00 IS Eerde Yellow Blizzards -BS Ridzene
     53:56

24.05.2015
9.00   5.-6. place game  BC Star-BS RigaTTP             56:53
10.30 3.-4. place game  Valmiera BSS-IS Eerde      55:76
12.00 1.-2. place game  BS Ridzene-RGUOR Minsk  65:45