2016/2017

PHOTOS

U 12
/2005 -2006/


8 teams
Basketball school Riga/Ridzene Riga , Latvia
Basketball Academy Tallinn Kalev   Tallinn , Estonia
Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia
Sport club Audentes  Tallinn , Estonia
SDJSOR Kupchinskij Olimp  St.Petersburg , Russia

SDJSOR Smorgon  Smorgon , Belarus
SDJSOR Kupchinskij Olimp II  St.Petersburg , Russia
Tiit Soku KK/SK Nord   Tallinn , Estonia

Stages
I stage 03.November-06.November 2016 St.Petersburg , Russia 
II stage 26.January-29.January 2017 Riga , Latvia
III stage 16.March-19.March 2017 Tallinn , Estonia
Superfinal 06.-09.April 2017  Smorgon , Belarus

U 14
/2003 -2004/

24 teams
Group A
Basketball school Riga/TTP  Riga , Latvia
Basketball school Riga/Ridzene Riga , Latvia
SDJSOR Nr. 7 – Prinemanie  Grodno , Belarus
Basketball club Kolibri  Riga  Latvia

Group B
Basketball Club Tapiolan Honka   Espoo , Finland
Sport school 3  Riga  Latvia
Espoo Basket team   Espoo , Finland
Sport school Tukums   Tukums , Latvia

Group C
Sport club Audentes  Tallinn , Estonia
Basketball school Riga/Jugla , Riga , Latvia
Basketball club Helmi Basket  Helsinki , Finland
RGUOR Minsk  Minsk , Belarus

Group D
Basketball Academy Tallinn/Kalev  Tallinn , Estonia
Basketball club Teiwaz- Bagira Kiev , Ukraina
SDJSOR Kupchinskij Olimp St.Petersburg , Russia
MKK Sokolow SA   Sokolow Podlaski, Poland
Group E
Basketball school Trinta  Moscow , Russia
Sport school Saldus  Saldus , Latvia
MUKS Unia Basket  Ostrołęka , Poland
Igors Miglinieks sport school  Ikskile , Latvia
Group F
Basketball club Tsmoki Minsk  Minsk , Belarus
Basketball club SBS Ostrava  Ostrava , Czech Republic
Sport school Jurmala  Jurmala , Latvia
Pomerania 2003  Gdansk , Poland

Stages
I stage 27.October-30.October 2016  Riga ,Latvia  B + D
I stage 03.November-06.November 2016 Riga , Latvia A + C
I stage 10.November-13.November 2016 Kuremaa,Estonia E+F                                                

 II stage 26.December-29.December 2016 Riga , Latvia C + D
II stage 12.January-15.January 2017 Kuremaa , Estonia A + B                                                   

II stage 19.January-22.January 2017 Riga , Latvia E+F
III stage 02.March-05.March 2017  Riga , Latvia A + D
III stage 02.March-05.March 2017 Ostrava , Czech Republik E+F
III stage 09.March-12.March 2017 Tukums , Latvia B + C
Superfinal 30.March-02.April 2017 St.Petersburg , Russia  

 

U 16
/2001-2002/

Division 1 

16 teams
Group A

SDJSOR Nr. 7 – Prinemanie  Grodno , Belarus
MPKK Sokolow SA   Sokolow Podlaski, Poland
COR Viktoria  Brest , Belarus
Basketball school Riga/TTP  Riga , Latvia
Group B
Basketball club Young Angels Kosice , Slovakia
Luxembourg Girl   Luxembourg
Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia

Basketball school Riga/Ridzene  Riga , Latvia
Group C
Skuru IK Basket   Stockholm , Sweden
Espoo Basket team   Espoo , Finland
Basketball school Nevskaya Sankt.Petersburg , Russia
Basketball club Alvik Basket Stockholm , Sweden
Group D
Basketball club BMS Herlev  Copenhagen , Denmark
Basketball club Aabyhoj  Aarhus , Denmark
Basketlall school Valmiera  Valmiera , Latvia
Sport school Parnu   Parnu  , Estonia

Stages
I stage 06.October-09.October 2016 Grodno, Belarus A + D
I stage 20.October-23.October 2016 Riga, Latvia B + C
II stage 08.December-11.December 2016 Parnu, Estonia D + C
II stage 15.December-18.December 2016 Kosice, Slovakia B + A
III stage 16.February-19.February 2017 Sokolow Podlaski, Poland A + C
III stage 23.February-26.February 2017 Valmiera, Latvia D + B
Superfinal 25.May-28.May 2017 Aarhus, Denmark

Division 2

8 teams
Sport club Audentes Tallinn, Estonia
Sport school Champion Kiev, Ukraina
Basketball school Riga/Jugla Riga, Latvia
Basketball club Kolibri Riga, Latvia
SSOR Podolsk Podolsk, Moscow region, Russia
Sport club Siit Sealt Jarvamaa, Estonia
Basketball club Helmi Basket Helsinki, Finland
Basketball club UKS 7 Sopot, Poland

Stages
I stage 20.October-23.October 2016 Riga, Latvia
II stage 08.December-11.December 2016 Podolsk, Russia
III stage 23.February-26.February 2017 Kuremaa , Estonia

Superfinal 25.May-28.May 2017 Aarhus, Denmark

 

U 18
/1999-2000/

16 teams

Group A
HBA PHYK Cadets Helsinki , Finland
Daugavpils sport school  Daugavpils , Latvia
Sport school Jelgava  Jelgava , Latvia
Basketball club Helmi Basket  Helsinki , Finland
Group B
Basketball club Levice  Levice , Slovakia
Novosadka ZKA Novi Sad , Serbia
Basketball club ŠKBD  Spisska Nova Ves , Slovakia
Basketball club Young Angels  Kosice , Slovakia
Group C
Stellazzurra Basketball Academy  Roma , Italy
CFBB Luxembourg Girl   Luxembourg
VBL Topsportschool   Brussels , Belgium
Basketball Gimnasium Lulea  Lulea , Sweden
Group D
Basketball club Sparta&K Vidnoje , Russia
MPKK Sokolow SA   Sokolow Podlaski , Poland

SDJSOR Nr.2 Odessa  Odessa , Ukraine
VBW GTK Gdynia  Gdynia , Poland

Stages
I stage 29.September – 02.October 2016  Daugavpils , Latvia A+D
I stage 13.October-16.October 2016  Novi Sad , Serbia B+C
II stage 24.November-27.November 2016 Riga , Latvia  A+C 
  
II stage 24.November-27.November 2016 Spisska Nova Ves,Slovakia B+D
III stage 02.February – 05.February 2017 Kuremaa , Estonia   A+B
III stage 09.February – 12.february 2017 Kuremaa , Estonia  D+C  
                                        

Superfinal 13.April-16.April 2017  Kosice , Slovakia