2017/2018

PHOTOS

U12
/2006/
8 teams

Group A
SDJSOR Kupchinskij Olimp  St.Petersburg , Russia
Basketball school Riga/Ridzene  Riga , Latvia

Tiit Soku KK/SK Nord   Tallinn , Estonia
Basketball school Riga/TTP  Riga , Latvia


Group B
Basketball school Riga/Jugla  Riga , Latvia
Espoo Basket team  Espoo , Finland
SDJSOR Smorgon  Smorgon , Belarus
Sport school Valmiera   Valmiera , Latvia

Stages
I             16-19.11.2017      Riga/Ridzene  Riga , Latvia
II            11-14.01.2018      Riga/TTP       Riga , Latvia
III          08-11.03.2018      Tiit Soku KK Tallinn , Estonia
Final4     10-13.05.2018      Espoo Finland

 

Season 2017/2018       

U13
/2005/
 
16 teams


Group A
Basketball school Riga/Jugla  Riga , Latvia
Basketball club Teiwaz-Bagira Kiev , Ukraina
Basketball school Riga/Ridzene  Riga , Latvia
Basketball club SBS Ostrava  Ostrava , Czech Republic

Group B
Basketball Academy Tallinn Kalev  Tallinn , Estonia
Liepaja Basketball school  Liepaja , Latvia
Basketball club Star Tallinn , Estonia
West-Coast All Stars  Turku , Finland

Group C
Sport club Audentes  Tallinn , Estonia
Basketball club Tapiolan Honka Espoo , Finland
Rapla basketball school  Rapla , Estonia
School 221  St.Petersburg , Russia

Group D
SDJSOR Nr.7 Prinemanie  Grodno , Belarus
Basketball club TJ Slovan Litomerice , Czech Republic
Basketball school Riga/TTP  Riga , Latvia
Pomerania 2005  Gdansk , Poland


Stages
I          09-12.11.2017      Tallinn , Estonia B+C
I          09-12.11.2017      Riga , Latvia A + D
II        25-28.01.2018       Liepaja , Latvia B + D
II        25-28.01.2018       Ostrava , Czech Republik A + C
III      15-18.03.2018       Czluchow, Poland C + D
III      01-04.03.2018       Tallinn , Estonia B + A
Final   03-06.05.2018       Riga/Jugla  Riga , Latvia

 

EGBL
Season2017/2018
U15

/2003-2004/ 

32 teams 

GROUP 1
Group A
Basketball school Riga/Ridzene Riga , Latvia
SDJSOR Nr.7-Prinemanie  Grodno , Belarus
Basketball Club Tapiolan Honka   Espoo , Finland
Basketball club Kolibri  Riga , Latvia

Group B
Sport club Audentes  Tallinn , Estonia
School 221 St.Petersburg , Russia
KDYSUSH Ilyinskaya Moscow region , Russia
Sport school Parnu  Parnu , Estonia

Group C
Basketball school Riga/Jugla , Riga , Latvia
Basketball school Trinta Moscow ,  Russia
Sport school Saldus  Saldus , Latvia
Basketball club Helmi Basket  Helsinki , Finland

Group D
Sport school 3  Riga , Latvia
CFBB Luxembourg   Luxembourg
Basketball club Ulriken Eagles  Bergen, Norway
RGUOR Minsk  Minsk , Belarus

Stages
Group 1
I         26-29.10.2017    Moscow , Russia C+B
I         26-29.10.2017    Riga , Latvia D+A
II        11-14.01.2018   Saldus , Latvia A+C
II        11-14.01.2018   Tallinn , Estonia B+D
III      22-25.02.2018    Minsk , Belarus C+D
III      22-25.02.2018    Parnu , Estonia  A+B
Final   12-15.04.2018   Espoo , Finland

GROUP 2
Group E
Basketball club Sparta&K Vidnoje Moscow region , Russia
Sport school Tukums   Tukums , Latvia
Basketball Academy Tallinn/Kalev Tallinn , Estonia
Igors Miglinieks sport school  Ikskile , Latvia

Group F
Basketball club Tsmoki Minsk  Minsk , Belarus
Sport school Jurmala  Jurmala , Latvia
UKS 7 Sopot  Sopot , Poland
Basketball club SBS Ostrava  Ostrava , Czech Republic

Group G
MKK Sokolow SA   Sokolow Podlaski, Poland
Young Angels Academy  Kosice , Slovakia
MUKS Unia Basket  Ostrołęka , Poland
Basketball school Riga/TTP  Riga , Latvia

Group H
Pomerania 2004  Gdansk , Poland
High School Basketlab  Rome , Italia
Ukraina U15 team  Kiev , Ukraina

Basketball club Nokia  Nokia , Finland


Stages
Group 2
I         02-05.11.2017    Minsk , Belarus F+E
I         02-05.11.2017    Ostroleka , Poland G+H
II       18-21.01.2018    Sokolow Podlaski, Poland G+F
II       11-14.01.2018    Tallinn , Estonia E+H
III     01-04.03.2018     Ikskile , Latvia  E+G
III     01-04.03.2018     Jurmala , Latvia F+HFinal  12-15.04.2018     Espoo , Finland 

 

Season 2017/2018
U17
/2001-2002/
 24 teams 

Group 1
Group A
Sport club Audentes  Tallinn , Estonia
Ukraina U16 team  Kiev , Ukraina
COR Viktoria  Brest , Belarus
Basketball school Riga/TTP  Riga , Latvia

Group B
Young Angels Academy  Kosice , Slovakia
Sport school Valmiera   Valmiera , Latvia
Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia
Sport school Parnu   Parnu  , Estonia

Group C
CFBB Luxembourg   Luxembourg
HBA PHYK Cadets Helsinki , Finland
Basketball club Aabyhoj  Aarhus , Denmark
Basketball school Riga/Ridzene  Riga , Latvia

Group D
Basketball school Riga/Jugla  Riga , Latvia
U15 Karta Vilnius , Lithuania
Basketball club Lokomotíva  Sered , Slovakia
Basketball club UKS 7  Sopot , Poland

Group 2


Group E
TSOP Kondrashina   Sankt.Petersburg , Russia
Grodnooblsport – Prinemanie   Grodno , Belarus
Espoo Basket team  Espoo , Finland
Basketball club SBS Ostrava  Ostrava , Czech Republik

Group F
Basketball club Horizont RCOP  Minsk region , Belarus                Basketball club Kolibri  Riga , Latvia
Basketball club Wisla Can-Pack Krakow , Poland                         Daugavpils sport school  Daugavpils , Latvia

Stages
I        12-15.10.2017      Tallinn , Estonia A+B
I        12-15.10.2017      Grodno , Belarus E+F
I        26-29.10.2017      Riga , Latvia D+C
II      23-26.11.2017      Brest , Belarus A+D
II      23-26.11.2017      Košice , Slovakia B+C
II      23-26.11.2017      Riga , Latvia E+F
III    15-18.02.2018      Sopot , Poland D+B
III    15-18.02.2018      Riga , Latvia  A+C
III    15-18.02.2018      Ostrova , Czeck Republik E+F
Final 05-08.04.2018      Liepaja , Latvia

 

Season 2017/2018        
  U19  
/1999-2000/  

8  teams


Group A
Basketball club ŠKBD  Spisska Nova Ves , Slovakia
Basketball Gimnasium Lulea  Lulea , Sweden
SDJSOR Nr.2 Odessa  Odessa , Ukraine
VBW GTK Gdynia  Gdynia , Poland


Group B
Basketball club Alvik Basket Stockholm , Sweden

Georgia U18  Tbilisi , Georgia
BV Topsportschool Antwerp Brussels, Belgium

School Politechnika Gortata  Gdansk , Poland


Stages
I           19-22.10.2017    Odessa , Ukraina
II    30.11-03.12.2017    Riga ,  Latvia
III        15-18.02.2018    Gdynia , Poland
Final4   03-06.05.2018    Riga , Latvia