2003/2004

EASTERN EUROPE GIRLS’ BASKETBALL LEAGUE (EEGBL)

CALENDAR of STAGES
 2003/2004 season
1st stage SAMARA 03-05.09.2003
>2nd stage MOSCOW 02-04.12.2003
3rd stage RIGA 27-29.02.2004
>FINAL KIEV 02-04.04.2004
Club’s Teams 1988 /1989

1. Trinta-88 RUSSIA        5. Viktoria BYELORUSSIA
2. Rapla ESTONIA             6. Samara RUSSIA
3. Kolibri LATVIA              7. Ridzene LATVIA
4. Trinta-89 RUSSIA       8. TIM UKRAINE
FINAL
02. – 04.04.2004, Kiev, UKRAINE

Team places after 2003/2004 season
1. place TIM-Kiev (Kiev, Ukraine)
2. place Samara-VBM (Samara, Russia)
3. place Trinta-88 (Moscow, Russia)
4. place Viktoria (Grodno, Byelorussia)
5. place Trinta-89 (Moscow, Russia)
6. place Kolibri (Riga, Latvia)
7. place Ridzene (Riga, Latvia)
8. place Rapla (Rapla, Estonia)

GAMES RESULTS

TIM-Kiev (Kiev, Ukraine) – VBM (Samara, Russia)– 84:75
Trinta-88 (Moscow, Russia) – Victoria (Grodno, Byelorussia) – 79:78
Samara-VBM (Samara, Russia) – Trinta-89 (Moscow, Russia) – 93:62
Kolibri (Riga, Latvia) – Trinta-89 (Moscow, Russia) – 62:71
Kolibri (Riga, Latvia) – Trinta-88 (Moscow, Russia) – 20:54
Kolibri (Riga, Latvia) – Trinta-89 (Moscow, Russia) – 46:47
Trinta-88 (Moscow, Russia) – TIM-Kiev (Kiev, Ukraine) – 71:74
TIM-89 (Moscow, Russia) – Viktoria (Grodno, Byelorussia) – 77:79

The most scoring player after 2003/2004 season
1. Cistjakova Jekaterina (Trinta-89) 133
2. Cernova Jevgenija (Samara-VBM) 131
3. Solnishkina Olga (Trinta-88) 121
4. Lihtorovich Tatjana (Viktoria) 113
5. Andrjushenko Julia (Samara-VBM) 104
6. Vergiles Natalia (Trinta-88) 84
7. Rednicenko Nadezda (TIM-Kiev) 80

III STAGE
27. – 29.02.2004, Riga, LATVIA

Team places and points after the 3. stage

1. Samara-VBM (Samara, Russia) 10

2. Trinta-88 (Moscow, Russia) 8

3. TIM-Kiev (Kiev, Ukraine) 6

4. Viktoria (Grodno, Byelorussia) 5

5. Ridzene (Riga, Latvia) 4

6. Kolibri (Riga, Latvia) 3

7. Rapla (Rapla, Estonia) 2

8. Trinta-89 (Moscow, Russia)

Team places and points after the 3 stages

1. Samara-VBM (Samara, Russia) 30

2. Trinta-88 (Moscow, Russia) 18

3. TIM-Kiev (Kiev, Ukraine) 17

4. Kolibri (Riga, Latvia) 14

5. Ridzene (Riga, Latvia) 13

6. Trinta-89 (Moscow, Russia) 11

7. Viktoria (Grodno, Byelorussia) 8

8. Rapla (Rapla, Estonia) 6

II STAGE
>
02 – 04.12.2003, Моscow, RUSSIA

GAMES RESULTS

Trinta-88 (Moscow,Russia) – Ridzene (Riga,Latvia) – 55:28

Samara-VBM (Russia) – Viktoria (Grodno, Byelorussia) – 68:70

Ridzene(Riga,Latvia) – Viktoria(Grodno,Byelorussia) – 60:57

Trinta-88(Moscow,Russia) – Samara-VBM(Samara,Russia) – 59:62

Ridzene (Riga, Latvia) – Samara-VBM (Samara, Russia) – 42:74

Viktoria(Grodno,Byelorussia) – Trinta-88(Moscow,Russia) – 48:73

Коlibri (Riga, Latvia) –  TIM-Kiev (Кiev, Ukraine) – 51:47

Trinta-89 (Moscow, Russia) – Rapla(Rapla, Estonia) – 55:54

TIM-Kiev (Кiev, Ukraine) – Rapla(Rapla, Estonia) – 57:43

Коlibri (Riga, Latvia) – Trinta-89 (Moscow, Russia) – 53:58

Rapla(Rapla, Estonia) – Коlibri (Riga, Latvia) – 49:44

TIM-Kiev (Кiev, Ukraine) – Trinta-89 (Moscow, Russia) – 61:64

FINAL GAMES

game for 7-8 place – Rapla (Estonia) – Viktoria (Byelorussia) – 73:75

game for 5-6 place – Ridzene (Latvia) – Коlibri (Latvia) – 68:42

game for 3-4 place – Trinta-88 (Russia) – TIM-Kiev (Ukraine) – 89:40

game for 1-2 place – Samara-VBM (Russia) – Trinta-88 (Russia) – 86:47

The most scoring player after the 2. stage
1. Cernova Jevgenija (Smara-VBM) 86
2. Andrjushenko Julia (Samara-VBM) 77
3. Lihtorovich Tatjana (Viktoria) 72
4. Solnishkina Olga (Trinta-88) 71
5. Cistjakova Jekaterina (Trinta-89) 68
6. Babkina Elina (Ridzene) 65
7. Vergiles Natalia (Trinta-88) 578. Rednicenko Nadezda (TIM-Kiev) 54

9. Kiseleva Oksana (TIM-Kiev) 52

10. Eldmane Alena (Kolibri) 45

Team places nd points after the 2. stage

1. Samara-VBM (Samara, Russia) 10

2.  Trinta-89 (Moscow, Russia) 8

3. Trinta-88 (Moscow, Russia) 6

4. TIM-Kiev (Kiev, Ukraine) 5

5. Ridzene (Riga, Latvia) 4

6. Kolibri (Riga, Latvia) 3

7. Viktoria (Grodno, Byelorussia) 2

8. Rapla (Rapla, Estonia) 1
I STAGE

03 – 05.09.2003, SAMARA, RUSSIA

GAME RESULTS

Samara – Riga (Ridzene) – 65:42

Riga (Kolibri) – Moscow 89 – 53:42

Moscow 89 – Ukraine  -74:70

Riga (Ridzene) – Moscow 88 – 54:50

Ukraine – Estonia (Rapla) – 71:66

Samara – Grodno (Viktoria) – 83:49

Riga (Kolibri) – Ukraine (TIM-Kiev) – 42:32

Estonia (Rapla) – Moscow 89 – 58:53

Riga (Ridzene) – Grodno (Viktoria) – 58:36

Samara – Moscow 88 – 70:48


FINAL GAMES

game for 7-8 place – Trinta-89 – Viktoria – 104:55

game for 5-6 place – Trinta-88 – Rapla – 80:63

game for 3-4 place – TIM-Kiev – Ridzene – 69:58

game for 1-2 place – Samara (Samara-VBM) – Kolibri – 88:50

The most scoring player after the 1. stage

1. Putnina Aija (Kolibri) 78

2. Cernova Jevgenija (Samara-VBM) 78

3. Babkina Elina (Ridzene) 72

4. Cistjakova Jekaterina (Trinta-88) 66

5. Vergiles Natalia (Trinta-88) 62

6. Rausberg Kati (Rapla) 59

7. Kondratenko Jekaterina (Viktoria) 59

8. Rednicenko Nadezda (TIM-Kiev) 58

9. Andrjushenko Julia (Samara-VBM)  58

10. Neimane Liene (Kolibri) 54

Team places and points after the 1. stage

1. Samara-VBM (Samara, Russia) 10

2. Kolibri (Riga, Latvia) 8

3. TIM-Kiev (Kiev, Ukraine) 6

4. Ridzene (Riga, Latvia) 5

5. Trinta-88 (Moscow, Russia) 4

6. Rapla (Rapla, Estonia) 3

7. Trinta-89 (Moscow, Russia) 2

8. Viktoria (Grodno, Byelorussia) 1